W kręgu Hermesa Trismegistosa Kazimierz Banek

ISBN:

Published: 2013

240 pages


Description

W kręgu Hermesa Trismegistosa  by  Kazimierz Banek

W kręgu Hermesa Trismegistosa by Kazimierz Banek
2013 | | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, ZIP | 240 pages | ISBN: | 3.40 Mb

Kim jest Hermes Trismegistos – legendarny mag i mędrzec, twórca synkretycznego ruchu filozoficzno-religijnego nazywanego hermetyzmem? Jaką rolę odgrywa w zachodniej tradycji ezoterycznej? Jak doszło do powstania jego kultu w wielkim tyglu cywilizacjiMoreKim jest Hermes Trismegistos – legendarny mag i mędrzec, twórca synkretycznego ruchu filozoficzno-religijnego nazywanego hermetyzmem? Jaką rolę odgrywa w zachodniej tradycji ezoterycznej?

Jak doszło do powstania jego kultu w wielkim tyglu cywilizacji antycznej? Co nowego wniósł hermetyzm do cywilizacji europejskiej i czemu był piętnowany przez chrześcijaństwo?Niniejsza książka stanowi unikalną próbę odtworzenia środowiska i okoliczności, w których doszło do skonstruowania postaci Hermesa Trismegistosa oraz sformułowania podstawowych założeń myśli hermetycznej.

Niezwykle ważną rolę odegrała tu Aleksandria epoki hellenistycznej i rzymskiej oraz przenikające się tam rozmaite tradycje, przede wszystkim: grecka, egipska, żydowska, babilońska i perska. W kręgu Hermesa Trismegistosa wyłonił się nowy nurt religijny, który, choć uległ chrześcijaństwu, powraca z impetem we współczesnym świecie.Prof. dr hab. Kazimierz Banek - pracownik Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego od momentu jego powstania w 1974 r. (w latach 1996-1999 i 2008-2012 jego dyrektor). Od wielu lat zajmuje się historią religii (zwłaszcza religiami antycznymi oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu), a także fenomenologią i politologią religii.

Opublikował kilkanaście książek, w tym: Amfiktionie starożytne (Kraków 1993)- Szkice o religii greckiej (Kraków 1998)- Mistycy i bezbożnicy. Przełom religijny w VI-V w. p.n.e. w Grecji (Kraków 2003)- Historia religii. Religie niechrześcijańskie (Kraków 2007)- Opowieść o włosach. Zwyczaje – rytuały – symbolika (Warszawa 2010)- Religia w świecie człowieka (Kraków 2011).Biblioteka Hermaionu to seria opracowań naukowych poświęconych zachodniej tradycji ezoterycznej, jej historii, bogactwu filozoficznemu i wpływowi na całokształt myśli europejskiej.Spis treściWstępProblem hermetyzmuKomponent greckiKomponent egipskiKontakty grecko-egipskieRola AleksandriiEwolucja bogów i nowe kultyKonkluzja IKonkluzja IIZakończenieIndeks osobowy i rzeczowyEnter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "W kręgu Hermesa Trismegistosa":


ksero-madar.pl

©2014-2015 | DMCA | Contact us